Labská stezka propaguje
Podpořili nás
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ

regionální externí zástupce pro obchodní činnost v koridoru řeky Labe a Mrliny.

INFORMACE NA
TEL: 325 533 803, 777 55 66 90
nebo email: info@labskastezka.cz

Naše fotky na Rajčeti
Kalendář akcí
Pro partnery: přidat akci

Na Labská stezce bude letos otevřen nejdelší úsek v historii její výstavby, 26 km z Hradce Králové do Kuksu

přidáno dne: 23. 1. 2013

(zpráva ČTK Brno 18.1.2013)

Na Labské stezce se 21. června slavnostně otevře dosud nejdelší souvislý úsek této dálkové cyklotrasy. Investorem je Královéhradecká Labská o.p.s., v níž je zastoupen Královéhradecký kraj, Město Jaroměř-Josefov a Město Smiřice. Stavba, pod taktovkou Luboše Tuzara (starosty Smiřic) probíhá neuveřitelně rychle, ale také v porovnání s republikovým průměrem, poměrně levně.
Na kole bude možné podle Labe dojet z Hradce Králové proti proudu 26 km až do Kuksu. Trasa vede kolem Smiřického zámku z barokní kaplí, přes Jaroměř s pevností Josefov až do barokně komponované krajiny s hospitálem a protější obcí Kuks nad údolím Labe. Lázeňský areál vystavěl F.A. Špork a proslavily jej barokní sochy Matyáše Bernarda Brauna a také jeho přírodní sochařsko-krajinářský areál Betlém. Nedaleko je i moderní sochařská Křížová cesta: „Příběh naděje a utrpení člověka“.

Souběžně proběhne turistická část celostátní Cyklokonference Labská stezka bez bariér (20.-21.6.2013), ve spolupráci s Jaroslavem Martínkem a Královéhradeckým krajem. Vzápětí odstartuje Třídenní Tour de Labe pro všechny aneb KOLMO NA PRAMEN LABE. (21.-23.6.2013)

Městská část celostátní cyklokonference

Na neděli 15. září se připravuje Hradubická Tour de Labe s hapeningem na hlavní silnici: Vysoká n/L, Bukovina, Dříteč, po níž je doposud vedena značená Labská cyklotrasa. Následovat bude 16. a 17. září městská část celostátní cyklokonference ve spolupráci s magistrátem města Pardubic.

Ústecký kraj:
V posledních letech se mohutně staví také v Ústeckém kraji. Původně měla být stezka letos hotová a sjízdná v délce celých 97 kilometrů na území kraje až po německou hranici, nyní se spíše počítá spíše až s příštím rokem. Jarní termín otevření posledních Ústeckých stezek (Velké Žernoseky - Děčín) dosud nebyl stanoven, zbývají ještě betonáže a dokončovací práce mezi Těchlovicemi a Děčíněm. Na veletrzích cestovního ruchu v Brně to dnes ČTK řekl předseda občanského sdružení Labská stezka Jan Ritter. Za pět let by podle něj mohla být Labská stezka v celé délce podobným pojmem jako Dunajská. Avšak na 370 km Labské stezky na území ČR je zároveň mnoho různorodých přírodních atraktivit: Národní parky i Přírodní rezervace: Krkonoše a jejich podhůří, lužní lesy, písečná jezera, Kutnohorsko, Kokořínsko, České středohoří, Labské pískovce, Českosaské Švýcarsko. Na řece Labi leží mnoho historických měst, hradů, zámků, kostelů ale i lázní, příležitostí ke koupání, pro děti ZOO, a dalších atraktivit a zajímavostí a pro všechny generace.

"Letošní seriál Tour de Labe pro všechny zahájíme přirozeně po novém úseku. 21. Června (vzápětí po konferenci) odstartujeme z Hradce do Kuksu, další den (v sobotu) do Vrchlabí a třetí den jízdu završíme cestou přes Špindlerův Mlýn (kolmo nebo lanovkou) k Labské boudě a odtud pěšky dojdeme (1 km) až k prameni Labe," uvedl Ritter, jenž se stezce věnuje už dvě desetiletí.

Hradubická Labská

Dalším dlouhým úsekem a jedním z nejdůležitějších je spojnice dvou významných a krajských měst Hradce Králové a Pardubic, z nichž každé má téměř 100.000 obyvatel.

"Dosud se tu jezdí po frekventované silnici. O cyklostezce podle Labe se mluví už osm let, momentálně se jí říká Hradubická. Byl založen svazek obcí, ležících na trase a pracuje se na projektu. Snad se jí podaří co nejdříve postavit, protože by sloužila nejen rekreaci, ale i dopravě," řekl Ritter. Z 80 procent má kopírovat tok řeky.

Při stavbě nových úseků se zpravidla používá asfalt, jen v případech, kde to nejde, je povrch jiný. Například v Kuksu nejde položit asfalt kvůli památkové ochraně, mezi Velkými Žernoseky a Libochovanami museli stavitelé použít zámkovou dlažbu kvůli železničním kabelům pod cestou. "Odpůrci asfaltu jsou samozřejmě slyšet, ale Labe se občas rozvodní a nezpevněnou cestu by odneslo. Takhle stačí jednoduše opláchnot bahno," vysvětluje přednost pevného povrchu Ritter. V optimistické verzi si myslí, že za pět let by se Labská stezka mohla podobat Dunajské. "Vydali jsme atlas, kde jsou vyznačené různé typy povrchů. Jen někde ještě vede po silnicích, někde není zpevněná cesta. Ale za pěkného počasí je celá cesta sjízdná. Další věcí jsou služby. Budeme se snažit vytipovat funkční a dobrá ubytování a stravování pro cyklisty i handicapované a ta nejvhodnější zařízení dáme na náš web," uvedl Ritter.

Pozitivní zpráva z Ministerstva pro místní rozvoj od Rostislava Hoška a ing. arch Martina Tunky je, že Labská stezka jako páteřní a mezinárodní trasa bude zařazena mezi prioritní akce v plánu územního rozvoje ČR pro následující období 2014-2020.

Kontakty
LABSKÁ STEZKA, z.s.

objekt PIN
Za Žoskou 2506, 288 02 Nymburk
tel: +420 325 533 803
e-mail: info@labskastezka.cz
GPS: 50° 12' 1,4'' N, 15° 2' 31,5'' E
Naši partneři

Další naše
partnery naleznete
v sekci Partneři