Labská stezka propaguje
Podpořili nás
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ

regionální externí zástupce pro obchodní činnost v koridoru řeky Labe a Mrliny.

INFORMACE NA
TEL: 325 533 803, 777 55 66 90
nebo email: info@labskastezka.cz

Naše fotky na RajčetiKalendář akcí
Pro partnery: přidat akci

První bezbariérová hvězdárna

přidáno dne: 11. 11. 2016

Od 9. listopadu 2016 je bezbariérově zpřístupněna hvězdárna v Praze Ďáblicích.
Hvězdárna Ďáblice je jediná v České republice, která umožňuje přímé astronomické pozorování velkým dalekohledem lidem na vozíku. K hvězdárně se dá dojet po zpevněné vozovce. Do hvězdárny je schodišťová plošin a po té ve hvězdárně je speciální zdvihací plošina, která dojede až k okuláru hvězdářského dalekohledu. Řešení pozorování tímto dalekohledem je zcela unikátní, protože se nepohybuje okulár, do kterého pozorovatel hledí. To znamená, že je možné bez problémů provádět pozorování.

Pracovníci hvězdárny jsou připraveni spolupracovat s jednotlivci i skupinami zájemců o pozorování. Je třeba si však uvědomit, že pozorování se děje pouze po setmění. Přes den je možné pozorovat pouze slunce, ale pokud na něm nejsou skvrny, tak to není zajímavé.

Hvězdárna Ďáblice oslavila 60. let své činnosti. Právě k tomuto datu byla provedena unikátní bezbariérová úprava. Hvězdárna ještě usiluje o to, aby byla lépe dostupná po obslužné komunikaci a dále schodišťovou plošinu by měl nahradit v budoucnosti nájezd, který je samozřejmě pohodlnější a rychlejší.

Pokud máte zájem o astronomické pozorování, doporučujeme Vám, abyste si domluvili s hvězdárnou Vaši návštěvu předem. Je možné si zakoupit pozorovací čas. Na slavnostním otevření pan Václav Krása ocenil především přístup pracovníků hvězdárny, kteří museli hledat unikátní řešení, neboť prostor pozorovací kopule je velmi malý. Přesto se to podařilo vyřešit velmi dobře.

Další informace:
• 60 let hvězdárny Ďáblice (PDF)
http://www.nrzp.cz/images/PDF/hvezdarna_dablice.pdf

• Bezbariérové astronomické pozorování (PDF)
http://www.nrzp.cz/images/PDF/bezbarierove_astronomicke_pozorovani.pdf

Odkaz na web hvězdárny zdeKontakty
LABSKÁ STEZKA, z.s.

objekt PIN
Za Žoskou 2506, 288 02 Nymburk
tel: +420 325 533 803
e-mail: info@labskastezka.cz
GPS: 50° 12' 1,4'' N, 15° 2' 31,5'' E
Naši partneři

Další naše
partnery naleznete
v sekci Partneři