Labská stezka propaguje
Podpořili nás
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ

regionální externí zástupce pro obchodní činnost v koridoru řeky Labe a Mrliny.

INFORMACE NA
TEL: 325 533 803, 777 55 66 90
nebo email: info@labskastezka.cz

Naše fotky na RajčetiKalendář akcí
Pro partnery: přidat akci

Zpráva z Dolního Žlebu o Labské stezce na Děčínsku

přidáno dne: 2. 10. 2014

Žádost o "snížení návštěvnosti Labské cyklotrasy, zrušení reklamy v mediích" ap.
Dopis uvádíme v nezkrácené verzi.
Reklama na nejdelší "cyklostezku" může být kontraproduktivní. Obdobné stížnosti na přetíženost (hlavně o víkendech) evidujeme i z dalších úseků, kde je již hotová oddělená cyklostezka mimo silnice. Taková situace je doposud pouze na 40 % z celkové délky Labské cyklotrasy KČT č.2: Vrchlabí - Hřensko.
Dalších 40 % jsou silnice (i silnice 1. třídy) a 20 % polní, lesní, nebo kamenité cesty a úzké pěšinky.

Citujeme:

Dobrý den,

Dovoluji se na Vás jako promotéra Labské stezky obrátit s prosbou o pomoc, či alespoň radu jak snížit návštěvnost Labské cyklostezky na Děčínsku, kolem Dolního Žlebu.

Vaše motto zní „Labská cyklotrasa - od pramene k moři - napříč Evropou - bez bariér“ a o jedné takové bariéře dovolil bych se níže zmínit.

Jsem obyvatel Dolního Žlebu, tedy prvního osídleného místa v Čechách na této trase. Zdá se, že v posledních letech dochází k značnému nárůstu počtu uživatelů cyklotrasy. Dolní Žleb je pouze pár posledních desítek let spojen jedinou místní komunikací s civilizací, několikakilometrová silnice směrem na Čertovu Vodu je úzká tak akorát na jedno vozidlo (k míjení aut je nutno využít „výhyben“). Stav v posledních letech se stává kritickým ve smyslu ohrožení zdraví a života cyklistů vozidly v této části trasy (obdobný úzký úsek je též mezi prostředním Žlebem a Děčínem).

Ojedinělí cyklisté mají šanci projet tímto úsekem bez úhony, poněkud hůře jsou na tom skupiny, třeba zahraničních seniorů. Zcela nejohroženější jsou pochopitelně děti, místy prakticky nemožné je projet zde s dětským vozíkem za kolem...

Tato jediná přístupová komunikace (nejezdí-li přívoz, který obzvláště v létě nejezdí pravidelně) je standardně využívána místními obyvateli k cestě do zaměstnání, s dětmi do škol, komunálními službami, poštou, IZS, atd... Zcela pochopitelně zde dochází ke slovním střetům mezi řidiči vozů a kol, zaznamenány jsou však i pády cyklistů ze srázu k řece...

Jak nedávná historie ukazuje, rozměry komunikace pohodlně pojmou pouze omezené množství jejich uživatelů.

Osamocený poutník (třebas i na kole) je samozřejmě vítaným zpestřením života v obci a krajině vůbec. Na cestu má právo stejně tak jako kdokoliv jiný a ohleduplnost všech zúčastněných je samozřejmá. Očekáváme chování návštěvníka. Avšak výraznou propagací (pochopitelně nejen Vaší) je sem nasměrována hmota. Je zde provozována masová zábava, a i počet konfliktních jedinců je pochopitelně úměrně vyšší. Stejně tak nemůžeme bezmeznou ohleduplnost očekávat od řidiče automobilu, každodenně se ze zaměstnání prodírajícího obousměrným pelotonem, obzvláště, jsou-li „závodníci“ vybaveni rozměrnými brašnami na nosičích nebo všelikými přívěsnými dvoukoláky.

S dotazem na řešení nebezpečné situace obrátil jsme se na děčínský magistrát, v jehož území se problematický úsek cyklotrasy nachází. Bohužel jakékoliv úpravy (rozšíření) se neplánují. (dle mých informací by však přeci jenom mělo v dohledné době dojít k rozšíření cca deseti procent z celkového problematického úseku).

O situaci se též již zajímala místní média: http://decinsky.denik.cz/zpravy_region/do-zlebu-miri-po-cyklostezce-davy-chybi-ale-infrastruktura-20140827.html .

Domnívám se, že jakákoliv propagace tohoto omezeného úseku cyklotrasy za účelem zvyšování návštěvnosti může vést jednak k eskalaci napětí mezi uživateli komunikace a především pak až k fatálním střetům cyklistů s automobily...

Prosím Vás o věnování pozornosti tomuto úseku, resp. změně marketingu. Zda-li to bude informování cyklistické veřejnosti za účelem snížení počtu uživatelů, omezení reklamy v TV a mediích, nebo jiné spolehlivější a trvalejší řešení, je jistě na Vašem zvážení. Zároveň Vás tímto prosím o Vaše vyjádření k výše uvedenému.

Děkuji

S pozdravem

Pavel R. (vhodné cyklostezky využívající s třemi malými dětmi)

Dolní Žleb 4

 


Kontakty
LABSKÁ STEZKA, z.s.

objekt PIN
Za Žoskou 2506, 288 02 Nymburk
tel: +420 325 533 803
e-mail: info@labskastezka.cz
GPS: 50° 12' 1,4'' N, 15° 2' 31,5'' E
Naši partneři

Další naše
partnery naleznete
v sekci Partneři