Labská stezka propaguje
Podpořili nás
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ

regionální externí zástupce pro obchodní činnost v koridoru řeky Labe a Mrliny.

INFORMACE NA
TEL: 325 533 803, 777 55 66 90
nebo email: info@labskastezka.cz

Naše fotky na RajčetiKalendář akcí
Pro partnery: přidat akci

INFO pro vozíčkáře na TdL 4.5.2013

přidáno dne: 3. 5. 2013

Pro konfrontaci textu a tras doporučuji otevřít mapy na Seznamu,
změnit mapu na Turistická,
zde zaškrtněte pouze Cyklotrasy
Na startu poskytneme další informace, mapové podklady, výklad trasy, pamětní list.
INFORMACE PRO VOZÍČKÁŘE:

Nymburk má po obou březích Labe asfaltové cyklostezky.
Po pravém břehu vede cyklostezka č. 24, jako bezpečná cyklostezka po komunikacích téměř bez aut z Libice nad Cidlinou, přes Poděbrady a Nymburk do Drahelic na hranice katastru obce Kostomlátky. Zde je pro vozíčkáře k dispozici cca 17 km délky Labské pravobřežní stezky:

mapa úseku zde

V Nymburce bude od 9:00 otevřena Restaurace Katovna, která má bezbariérové WC a je přístupná bez schodů. Menší problém je, že od Labské stezky cca 150 m je nezpevněná a svažitá cesta, převýšení okolo 3 metrů. V areálu startu bude k dispozici mobilní bezbariérové wc a stánkové občerstvení.

Informace pro zdatnější vozíčkáře: až do Kolína se můžete dostat převážně po asfaltových cyklostezkách bez aut. Výjimkou jsou průjezdy obcemi Libice nad Cidlinou, Velký Osek, Veltruby,
kde se budete pohybovat spíše po okraji vozovky, což není úplně ideální ale pohybují se zde rovněž in-line bruslaři a řidiči jsou zvyklí a s touto okolností počítají.

Pro pohodovou projížd´ku podle Labe (i pro děti nebo vozíčkáře) je základní okruh po cyklostezce
Nymburk-Poděbrady-Nymburk v délce okolo 14 km. Vyrazíte z Nymburka po stejném břehu řeky Labe jako je start a hradby. Pojedete kolem elektrárny, nad přítokem řeky Mrliny a dále proti proudu. V úseku asi 500 m od elektrárny je souběh s motorovým provozem do areálu Vesláku a zahrádek. Dále se pokračuje již po 2m široké cyklostezce hezkou přírodou až na přítok Sánské strouhy. Ještě před přítokem jsou na jednom místě vzduté kořeny v asfaltu, v délce asi 2 metry, ale dají se objet. Lávka u ústí Sánské strouhy je pokryta rošty, stejně jako nájezdy: převýšení okolo 30 cm, délka šikmé nájezdové rampy okolo 2 metrů, čili poměrně snadné.
Pokračujeme již na katastru Poděbrad po značené cyklostezce č.24. V Poděbradech podjedeme silniční most, kolem přístaviště a pod zámkem se dostaneme k šroubovitému rampovému nájezdu na most přes zdymadlo a elektrárnu. Pokud chcete na prohlídku Poděbrad je třeba vyjet před mostem vlevo do kopce k Hotelu Bílá růže, kolem něj je přístup na náměstí a dále na kolonádu s parkem. Můžete také pokračovat až na soutok Cidliny a Labe nebo do Libice nad Cidlinou, kde se dá skončit ( nastoupit do auta) anebo se vrátit zpět do Poděbrad nebo Nymburka.
Služby na trase bez bariér:
Bezbariérové WC (společné s WC muži ale bez madel) má novostavaba Marína, kterou poznáte podle stylizovaného majáku. Na Cidlině už bezbariérové WC není, restaurace je přístupná po 7 schodech. Stánek s grilovanými pokrmy je dobře přístupný přímo ze stezky.

Vratíme se do Poděbrad k bezbariérovému přejezdu přes zdymadlo a elektrárnu na břeh levý a po cyklotrase 019 pojedeme po levém břehu zpět do Nymburka. Cesta po levém břehu je bez problémů, mineme Chvalovice a Kovanice kde jsou spíše klasické venkovské hospody u kterých WC bez bariér nenajdete.

Připravte se na masivnější kořeny v asfaltu za Kovanicemi směrem ke Sportcentru Nymburk.
Sportcentrum Nymburk nabízí bufet u tenisových kurtů, kde je ještě před sezónou.
Areál Sportcentra Nymburk poskytuje ubytování pro handicapované, je zde k dispozici 8 dvoulůžkových pokojů, které využívají handicapovaní sportovci i týmy. Cena za pokoj je ale vyšší okolo 1500,- Kč.
U elektrárny Nymburk se můžete občerstvit v Hotelu Ostrov, který je dobře přístupný po venkovní rampě a má hned ve vstupním vestibulu s barem bezbariérové WC.

BARIÉRY V NYMBURCE A JEJICH MAPOVÁNÍ

Pro přejezd řeky v Nymburce z levého na pravý břeh doporučujeme až ten poslední–železniční most, poblíž Postřižinského pivovaru. První od Poděbrad je u Hotelu Ostrov ocelová lávka přes zdymadlo, která má asi 25 schodů nahoru a dolů, což je krkolomné až nebezpečné.
Po následujícím hlavním betonovém mostě vede silnice I/38, která je úzká, frekventovaná a nebezpečná i pro cyklisty.

Na cyklopěší lávce od restaurace Žofín k restauraci Eliška je značka „CYKLISTO VED´KOLO“ a má pro vozíčkáře spády mimo normu. Strmější spády jsou i u nájezdu na most železniční ale každopádně je to nejvhodnější varianta.


VZDÁLENOSTI:

Pro nejméně pohyblivé účastníky, nebo pro kontrolní „mezipřistání“ nabízíme možnost zastávky nebo i ukončení nejkratší etapy cesty po 4,5 km na začátku Velkého Zboží, hned za velkým silničním mostem, kam je možné téměř k Labi zajet i autem (k objektu čp. 237)

Bude-li hezky nenechte si ale ujít oblíbený cíl nedělních výletů – soutok Cidliny a Labe s rybí restauraci a stánkem s grilovanými specialitami. V tom případě pokračujte přes Poděbrady po stejném břehu kolem nové Maríny, Campu, Golfu, Střelnice na „Cidlinu“ a budete mít za sebou 12 km, případně si prohlédněte Slavníkovské hradiště u Libice nad Cidlinou (14 km).
Veškeré uvedené úseky jsou vedeny po bezpečných a oddělených cyklostezkách krásným přírodním prostředím podle řeky.

Příjemnou a bezpečnou cestu bez problémů a mimořádných událostí
přeje za Labskou stezku o.s.
Ing. arch. Jan Ritter

celý dokument je ke stažení a následnému tisku zde

Kontakty
LABSKÁ STEZKA, z.s.

objekt PIN
Za Žoskou 2506, 288 02 Nymburk
tel: +420 325 533 803
e-mail: info@labskastezka.cz
GPS: 50° 12' 1,4'' N, 15° 2' 31,5'' E
Naši partneři

Další naše
partnery naleznete
v sekci Partneři