Labská stezka propaguje
Podpořili nás
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ

regionální externí zástupce pro obchodní činnost v koridoru řeky Labe a Mrliny.

INFORMACE NA
TEL: 325 533 803, 777 55 66 90
nebo email: info@labskastezka.cz

Naše fotky na RajčetiKalendář akcí
Pro partnery: přidat akci

Aktuální stav Labské cyklotrasy před TdL 4. května 2013

přidáno dne: 3. 5. 2013

Deště posledních dnů komplikují jízdu po nezpevněných úsecích Labské cyklotrasy. Nedoporučujeme pravobřežní cyklotrasu č. 24 přes Týnecké mokřiny a Libický luh, a levobřežní cyklotrasu 019 mezi Písty a Lysou nad Labem-Litolí.
Pro konfrontaci textu a tras doporučuji otevřít mapy na Seznamu, Změnit mapu na Turistická, zde zaškrtněte pouze Cyklotrasy, zhasněte Turistické trasy.

Na startu poskytneme další informace, případně i mapové podklady, pamětní list.

MOTTO: Do Kolína se dostanete převážně po asfaltových cyklostezkách bez aut. Dále na Pardubice a Hradec Králové doporučuji spíše silnice 3. třídy. po kterých vás také zčásti povede značená cyklotrasa č. 24.

V sobotu 4.5. už pršet nemá a zde je popis jednotlivých úseků pro různé výkonnostní kategorie:

1/ Pro pohodovou projížd´ku podle Labe a také pro děti nebo vozíčkáře je základní okruh po cyklostezce po břehu řeky, v délce asi 14 km z Nymburka po pravém břehu (cyklotrasa č.24) do Poděbrad s bezbariérovým přejezdem přes zdymadlo s elektrárnou na břeh levý a po cyklotrase 019 po levém břehu zpět do Nymburka.

BARIÉRY NA OKRUHU NYMBURK – PODĚBRADY A V NYMBURCE.
Připravte se jen na kořeny v Nymburce (cyklotrasa č. 24) před „Sánskou strouhou“. Daleko horší kořeny v asfaltu jsou na druhém břehu (cyklotrasa č.019) u Kovanic směrem ke Sportcentru Nymburk.

Pro přejezd řeky v Nymburce z levého na pravý břeh doporučujeme až ten poslední–železniční most, poblíž Postřižinského pivovaru. První od Poděbrad je lávka přes zdymadlo, která má asi 25 schodů, po dalším hlavním mostě vede silnice I/38, která je frekventovaná a nebezpečná (Na cyklotrase č. 019 hned za přechodem u mostu vozíčkáře čeká asi 10 schodů). Na cyklopěší lávce od restarace Žofín k restauraci Eliška je značka „CYKLISTO VED´KOLO“ a má pro vozíčkáře spády mimo normu. Strmější spády jsou i u nájezdu na most železniční ale každopádně je to nejvhodnější varianta.

S PŘEKONÁNÍM VĚTŠÍHO SPÁDU (s asistencí) MUSÍ POČÍTAT VOZÍČKÁŘI U NÁJEZDU NA ZDYMADLO V PODĚBRADECH. Menší a krátké spády jsou i u nájezdů na roštovou lávku přes Sánskou strouhu (na hranici katastru Nymburka a Poděbrad)


VZDÁLENOSTI:

2/ Pro nejmladší nebo nejméně pohyblivé účastníky, nebo pro kontrolní „mezipřistání“ nabízíme možnost zastávky nebo ukončení cesty po 4,5 km na začátku Velkého Zboží, hned za velkým silničním mostem, kam je možné zajet i autem (k čp. 237)

3/ Bude-li hezky nenechte si ale ujít oblíbený cíl nedělních výletů – soutok Cidliny a Labe s rybí restauraci a stánkem s grilovanými specialitami. V tom případě pokračujte přes Poděbrady po stejném břehu kolem nové Maríny, Campu, Golfu, Střelnice na „Cidlinu“ a budete mít za sebou 12 km, případně si prohlédněte Slavníkovské hradiště u Libice nad Cidlinou. Veškeré dosavadní úseky jsou vedeny po bezpečných a oddělených cyklostezkách krásným přírodním prostředím podle řeky.

4/ Další pokračování na Kolín vede z 85 % také po cyklostezkách ale průjezdy přes Libici nad Cidlinou, Velký Osek a Veltruby prochází po okrajích silnic.
Jízdu po levém břehu z Osečka do Kolína po značené cyklotrase č.24 za vlhkého počasí nelze doporučit, bude se líbit pouze příznivcům cyklokrosu.
Považuji tentokrát za jvhodnější pokračovat ve Velkém Oseku po hlavní silnici, která se na konci obce mění na cyklostezku oddělenou od aut a ta nás dovede prakticky až do Kolína.

5/ Z Kolína bude značená cyklotrasa zřejmě rovněž blátivá a proto doporučuji bud´trasu po krásné cyklostezce mimo silnici přes Tři Dvory a dále už ale po frekventované silnici do Týnce nad Labem. Klidnější variantou je potom trasa po levém břehu: Starý Kolín-Svatá Kateřina Záboří-Týnec nad Labem.

6/ Z Týnce nad Labem se za vlhka každopádně vyhněte značené cyklotrase č.24 přes Týnecké mokřiny (ta je krásná ale pouze za sucha) a jed´te po silnici do Labských Chrčic a dále přes Kladruby nad Labem a Semín do Břehů u Přelouče.

7/ Odtud se vzhledem k vlhkému počasí přikláním spíše k variantě na severovýchod, po cyklotrase č. 4039 do Lázní Bohdaneč, které se hlásí k podpoře této etapy Tour de Labe.

8/ Z Lázní Bohdaneč se nabízí dvě možnosti a/ přes Pardubice (oddělená cyklostezka vedle silnice), kde se dá ukončit etapa dlouhá okolo 75 km.

9/ Pro nejdelší úsek a trasu do Hradce Králové (98 km) doporučuji za daného počasí pokračovat po značené cyklotrase z Pardubic po oblíbené bruslařské cyklostezce po pravém břehu až do Brozan (cca 2,5 km). Značená cyklotrasa č. 24 vás následně dovede nejrychleji avšak po frekventované silnici 3. třídy přes Dříteč, Bukovinu, Vysokou nad Labem do Hradce Králové.

10/ Chcete li se vyhnout silnicím, pokračujte z Lázní Bohdaneč po písečných a lesních cestách v souběhu s Opatovickým kanálem po značené cyklotrase KČT 4039. Dojezd do Hradce Králové ale doporučuji z Opatovic nad Labem po neznačených cestách přes Březhrad k závorám na Pražském předměstí Hradce Králové.

Příjemnou a bezpečnou cestu bez defektů a mimořádných událostí
přeje za Labskou stezku o.s.

Ing. arch. Jan Ritter


celý text je k dispozici též ke stažení a následně pro tisk zde

Kontakty
LABSKÁ STEZKA, z.s.

objekt PIN
Za Žoskou 2506, 288 02 Nymburk
tel: +420 325 533 803
e-mail: info@labskastezka.cz
GPS: 50° 12' 1,4'' N, 15° 2' 31,5'' E
Naši partneři

Další naše
partnery naleznete
v sekci Partneři