Labská stezka propaguje
Podpořili nás
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ

regionální externí zástupce pro obchodní činnost v koridoru řeky Labe a Mrliny.

INFORMACE NA
TEL: 325 533 803, 777 55 66 90
nebo email: info@labskastezka.cz

Naše fotky na Rajčeti
Kalendář akcí
Pro partnery: přidat akci

Neratovice 7.6. Vzduté Labe nad soutokem s Vltavou klesá

přidáno dne: 8. 6. 2013

Dopis od našeho zpravodaje Jirky Bartoše z Neratovic.

Ahoj Honzo,

v pátek, 7.června 2013 odpoledne jsem projel cyklostezku z Kostelce do Brandýsa, která povodní nebyla nijak stavebně poškozena. Je již plně funkční i pro bruslaře, všechna občerstvení jsou otevřena atd.

Místy voda na asfalt cyklostezky nanesla slabou vrstvu bahna (na dvacetimetrových úsecích blíže k Brandýsu nad Labem). Vše je již ale uklizeno, patrně bobcatem do trávy vedle asfaltu, takže úrodné bahno podpoří růst trávy. Zajímavé je, že na stezku se nezapomnělo, najdou se prostředky a akční lidé, kteří se o Labskou starají.

Mezi Neratovicemi a pravobřežní čtvrti Mlékojedy právě voda ustoupile ze silnice a obnovilo se propojení obou částí, přes tradiční nejnižší místo. Lobkovický jez byl otevřený, voda volně protékala. V Kostelci byl na jezu již metrový skok. Labe nad Kostelcem bylo hladinou na normální nízké letní úrovni, i když teklo ještě rychle. I mě to utvrdilo v tom, že v Neratovicích bylo Labe vzduto Vltavou. Letošní povodně pod Hradcem Králové a na středním toku vlastně žádné nebyly. Máš to dobře zdokumentováno. Ale na dolním toku pod Mělníkem je vše pod vodou.

V Mlékojedech se dnes bude konat naplánovaný, v celém regionu plakátovaný hudební festival. V pátek byly přivezeny "kadibudky", technické služby ostříhaly trávník atd. Je možné, že i když zátopová voda, stojící v lužním lese okolo, bude typicky páchnout, starousedlíci budou nadávat na hluk a na davy lidí, ale o tom život je...

Nedošlo k tragickým škodám a tak je dobré ukázat, že příroda si sice dělá občas co chce a dramatickým způsobem ukazuje i svoji ničivou síli, ale že nás to nezlomí. Na levém břehu bude v Lobkovicích Dětský den spolu s nově otevřeným zámkem. Zdá se mi, že dříve stoleté povodně asi budou poněkud častěji.

Zdraví Jirka

Kontakty
LABSKÁ STEZKA, z.s.

objekt PIN
Za Žoskou 2506, 288 02 Nymburk
tel: +420 325 533 803
e-mail: info@labskastezka.cz
GPS: 50° 12' 1,4'' N, 15° 2' 31,5'' E
Naši partneři

Další naše
partnery naleznete
v sekci Partneři