Labská stezka propaguje
Podpořili nás
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ

regionální externí zástupce pro obchodní činnost v koridoru řeky Labe a Mrliny.

INFORMACE NA
TEL: 325 533 803, 777 55 66 90
nebo email: info@labskastezka.cz

Naše fotky na RajčetiKalendář akcí
Pro partnery: přidat akci

Tip na výlet - Vstavače na Chotuci

přidáno dne: 29. 4. 2020

Tentokrát Vás pozvu opět do lokality nedaleko královského města Nymburka, na stráň svědeckého vrchu Chotuc poblíž obce Křinec. Je zde Přírodní památka Chotuc, i zde  právě v těchto kvetou jedny z našich orchidejí - vstavače nachové (Orchis purpurea) . Lokalit, kde se s ním můžete setkat je více, ovšem zde najdete kromě těchto rostlin i klid.
Tentokrát Vám nabídnu cestu vlakem v Nymburk přímo do obce Křinec, již po cestě nemůžete Chotuc přehlédnout - tyčí se v celkem rovinatém Polabí stejně jako rozhledna Romanka u hrubého Jeseníku. Tato rozhledna se pyšní titulem nejníže položená rozhledna v České republice, tato rozhledna může být Vás sekundární cíl tohoto výletu.
Samozřejmě můžete zvolit i jiné způsoby dopravy do Křince, jezdí sem i autobus 673 a 674 z Nymburka, leč opět doporučuji kolo, které si můžete zapůjčit nepříklad v Nymburce - ČD BIKE, z Nymburka do Křince je to sice po silnice příjemných 15 km, ale můžete využít s kolem od ČD Bike dopravu do křince zdarma vlakem.
Na přiložené mapce si jistě vhodnou  přístupovou cestu najdete sami, při cestě nazapomeňte se podívat na obloukový železobetonový most, na kterém jsou v rozích 4 sochy živlů - 2 mužské znázorňující vodu a zemi a 2 ženské představující oheň a vzduch.
Dále můžete projit zámeckým parkem k zámku Křinec, který bývá též někdy otevřen, neustále se opravuje a je v stále lepším stavu.
Cestou nyní můžete vidět i kvetoucí klokoč zpeřený - možná si vzpomenete na písníčku, kde se zpívalo: .... po babičce klokočí. A nezapomeňte vystoupat až na vršek ke kostelíku, kolem něhož je starý hřbitov, kde se již nepohřbívá.
mapa chotuc

Vstavač nachový

Další fotografie z mých návštev si můžete prohlédnout zde

Kontakty
LABSKÁ STEZKA, z.s.

objekt PIN
Za Žoskou 2506, 288 02 Nymburk
tel: +420 325 533 803
e-mail: info@labskastezka.cz
GPS: 50° 12' 1,4'' N, 15° 2' 31,5'' E
Naši partneři

Další naše
partnery naleznete
v sekci Partneři