Tip na výlet - Hlaváček jarní

přidáno dne: 24. 3. 2020

Tentokrát Vás pozvu opět do lokality nedaleko královského města Nymburka, na stráň nad Žehuňským rybníkem do Národní přírodní rezervace Kněžičky, kde se můžete potěšit v lůně přírody s HLAVÁČKEM JARNÍM (Adonis vernalis). Lokalit, kde se s ním můžete setkat je více, ovšem zde najdete hlaváčků mnohem více než návštěvníků.

Výlet za je bohužel dost komplikovaný, v nejbližší železniční stanice Choťovicích pod lokalitou vlaky příliš často nezastavují, z ostatních zelezničních stanic - Městce Králové. Chlumce nad Cidlinou či Poděbrad je to trochu dále. Autobusové zastávky poblíže lokality také najdete, ovšem i zde není příliš veliká frekvence autobusů.

Vyjeďte si tedy na kole, které si můžete zapůjčit v Poděbradech viz ČD BIKE, pokud tento dopravní prostředek nevlastníte či pokud ho nechcete vozit vlakem.

Nedaleko lokality si můžete prohlédnout i lovecký zámeček Neugebau, který nechala postavit v roce 1780 Kristýna z Lichteštejna pro svého manžela Františka Ferdinanda II. Kinského, který byl vášnivým lovcem. Později byl zámeček přestavěn v novorenesančním švýcarském stylu. Dnes se zde nachází hotel Obora.

Lokalita se nachází v oboře, kterou vlastní akciová společnost Kinský dal Borgo patřící šlechtickému rodu Kinských. V současné době jsou v oboře chováni daňci (250 kusů) a mufloni (170 kusů). Přibližně 600 hektarů zabírají staré dubové lesy. Obora je v současnosti běžně nepřístupná, v honitbě totiž celoročně probíhá odlov zvěře. Vstup do obory je při zachování opatrnosti tolerován.

Upozorňuji, že je nutné pohybovat se v lokalitě s nejvyšší opatrností.

Hlaváček jarní (Adonis vernalis) je vytrvalá rostlina, někdy také pěstovaná zahrádkáři pro svůj nápadný vzhled.


Hlaváček - lokalita
Hlaváček - cesta z Poděbrad
Hlaváček - cesta z Městce Králové
Hlaváček - cesta z Chlumce n.C
Hlaváček
Pár dalších mých fotografii z výprav za tímto kvítkem můžete spatřit třeba zde

Kontakty
LABSKÁ STEZKA, z.s.

objekt PIN
Za Žoskou 2506, 288 02 Nymburk
tel: +420 325 533 803
e-mail: info@labskastezka.cz
GPS: 50° 12' 1,4'' N, 15° 2' 31,5'' E
Naši partneři

Další naše
partnery naleznete
v sekci Partneři