Labská stezka propaguje
Podpořili nás
Hledáme spolupracovníky

LABSKÁ STEZKA o.s. HLEDÁ

regionální externí zástupce pro obchodní činnost v koridoru řeky Labe a Mrliny.

INFORMACE NA
TEL: 325 533 803, 777 55 66 90
nebo email: info@labskastezka.cz

Naše fotky na Rajčeti
Kalendář akcí
Pro partnery: přidat akci

Kuks otevře 28. března 2015

přidáno dne: 16. 2. 2015

Kuks spolu s barokní Lysou nad Labem jsou dílem stejného mecenáše: Františka Atonína Šporka. Obě místa se nachází na Labské cyklotrase č.2 a jsou navštěvována pěšími turisty i cyklisty.

Aktuální informace o Kuksu a rekonstrukci Granátové jablko: zde

Práce na rekonstrukci Hospitalu Kuks finišují - reportáž ČT: zde


Další informace:

Slavnostní přestřižení pásky pro zvané hosty se připravuje na čtvrtek 26. března 2015.

Při této příležitosti bude dočasně otevřena i restaurace Baroque, která vznikla z bývalé hospody U Prďoly, avšak definitivní oteření restaurace se plánuje až 1.června - rozhovor s majitelkou - zde.

Mezi Hradcem Králové a Kuksem vybudovala Královéhradecká labská o.p.s. pohodlnou cyklostezku podél Labe, která byla v délce 26 km otevřena v květnu roku 2013 - podrobnosti o cyklostezce zde .
______________________________________________________________________________________________
Převzatý úvodní článek Ivety Coufalovéo o Kuksu z dubnového čísla časopisu Dějiny a současnost

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

pokud jste se v posledních dvou letech vydali do Kuksu, byli jste asi nemile překvapeni, když jste namísto prostoru k rozjímání nalezli areál, kde se to jen míhalo restaurátory, architekty, arboristy a kde pro tiché úvahy nezbývalo příliš prostoru. Nyní, po dvou letech, rekonstrukce Hospitalu Kuks a okolí končí − a návštěvníkům se otevírá poslední březnový víkend. Rozhodnete-li se pro cestu do východních Čech, na staré panství, které bylo neodlučně spjato se jmény Františka Antonína hraběte Šporka, Matyáše Bernard Brauna či Michaela Heinricha Rentze, možná vám s hledáním genia loci pomůže březnové téma ĎaSu. Některé příspěvky vám přiblíží šporkovskou dobu, v jiném se dočtete například o oživené tradici barokního divadla. V rozhovoru s nestorem šporkovského bádání, profesorem Preissem, se dozvíte zajímavé podrobnosti i ze zákulisí historikovy práce.

Duchovní život člověka přelomu 17. a 18. století se do značné míry lišil od toho našeho současného. Neustále přítomný mravní apel, zázraky i andělé nebyly jen dobové kulisy, ale integrální součást existence. Ani v tomto kontextu nebyl František Antonín hrabě Špork jednoduchá a jednoznačná osobnost. Svou duchovní a mecenášskou činností se snažil vybudovat si obraz dobrého pána a křesťana. Ovšem jeho záliba v karbanictví či neustálé soudní spory dávají tušit i temná zákoutí jeho mysli. Byla to dlouhá cesta badatele, jež Pavlu Preissovi dovolila v závěru knihy o Šporkovi konstatovat: Masky opadaly a z pomníkově pózujícího Šporka jako lidumila a ryzího bojovníka za Pravdu a Spravedlnost nezůstala než holá kostra. Ale i z té sálá až do dneška náboj geniality, který jeho vůle vtiskovala jeho činům a výtvorům (...) Fontány jeho nápaditosti tryskají na kalném pozadí všedních dnů. (...) svým nepomíjivým odkazem vrůstá jeho osobnost do české kultury hluboce a nevykořenitelně.

Objevné jaro vám za ĎaS přeje

Iveta Coufalová



Kontakty
LABSKÁ STEZKA, z.s.

objekt PIN
Za Žoskou 2506, 288 02 Nymburk
tel: +420 325 533 803
e-mail: info@labskastezka.cz
GPS: 50° 12' 1,4'' N, 15° 2' 31,5'' E
Naši partneři

Další naše
partnery naleznete
v sekci Partneři