Dobrodružství cyklistiky - éra vysokého kola v Čechách

přidáno dne: 26. 10. 2014

Netradiční výstava v Kouřimi bude k vidění jen do konce října. Výstava zachycuje ranou éru české cyklistiky – období, kdy se jezdilo na vysokých kolech.

Prvotní inspirací byla kohoutovka z kouřimské sbírky, která byla pro tento účel zrestaurována Mgr. Robertem Honsem. Výstava vznikla díky spolupráci s mnoha českými muzei, především národním Technickým muzeem, Oddělením tělesné výchovy a sportu Národního muzea a řadou soukromých sběratelů. Koncepce výstavy směřuje od nejstaršího předchůdce kola - draisiny po bezpečník (nízké kolo).

Zajímavou fází vývoje u nás jsou 60.–70. léta 19. století, která představují dosud neprobádaný úsek dějin cyklistiky. Tehdy se jezdilo na dřevěných kolech tipu michaux. V rámci přípravy výstavy se při získávání informací podařilo nalézt plakát na nejstarší cyklistický závod u nás. Konal se dne 8. 8. 1869 na silnici mezi Kutnou Horou a Sedlcí. Pomyslně jsme tak sebrali prvenství závodu, který se konal o pouhý týden později v Brně-Lužánkách.

Těžiště výstavy však spočívá v éře vysokých kol trvající zhruba 15 let. Kolébkou cyklistiky na našem území se stal pražský Smíchov. Cyklistika zde v 80. letech 19. století našla živnou půdu v rodině Jana Kohouta v továrně na mlýnské stroje. Zde vznikl první klub velocipedistů a zrodil se první šampión. Cyklistika se však rychle šířila dál, a to zejména v Čechách. Autoři výstavy se soustředili na shromažďování informací především o středočeských klubech, zejména v jeho východní části. Uvidíte řadu zajímavých fotografií a kol, medaile ze závodů, odznaky a další věci spjaté s danou tématikou. Výstava probíhá od 4. dubna - 31. října 2014.

Odkaz na pořadatele:
http://www.muzeumkourimska.cz/pro-navstevniky/vystavy/

Kontakty
LABSKÁ STEZKA, z.s.

objekt PIN
Za Žoskou 2506, 288 02 Nymburk
tel: +420 325 533 803
e-mail: info@labskastezka.cz
GPS: 50° 12' 1,4'' N, 15° 2' 31,5'' E
Naši partneři

Další naše
partnery naleznete
v sekci Partneři